NTDLR مخفف NT loader یک برنامه است که از boot sector هارد دیسک جهت نمایش شروع ویندوز های NT و کمک جهت بوت ویندوز های NT/2000/XP استفاده می کند ، این بخشی از فرآیند بوت شدن رایانه می باشد که در ویندوز vista و 7 و بالاتر توسط برنامه Bootmgr انجام می شود.

در زیر پیغام کامل خطایی که ممکن است هنگام بوت شدن رایانه ظاهر شود آمده است:

NTLDR is Missing
Press any key to restart

یا

Boot: Couldn't find NTLDR
Please insert another disk

و یا

NTLDR is missing
Press Ctrl Alt Del to Restart


دلایل:

1- کامپیوتر سعی دارد از یک منبع غیر ممکن بوت شود.

2- هارد دیسک کامپیوتر در BIOS به درستی تعریف نشده است.

3- فایل NTDLR و NTDETECT.COM خراب شده است.

4- عدم پیکربندی درست فایل boot.ini

5- تلاش برای ارتقا از ویندوز 95، 98 و یا ME که از FAT32 استفاده می کند.

6- یک هارد دیسک جدید به رایانه اضافه شده است.

7- رکورد boot sector یا master boot آسیب دیده است.

8- ویندوز 2000 یا XP ای که به طور جدی آسیب دیده.

9- سست یا معیوب بودن کابل داده (مثل IDE) مربوط به هارد دیسک.

10- فعال نکردن گزینه فعال بودن پشتیبانی از صفحه کلید USB در BIOS.


راه حل ها :

کامپیوتر سعی دارد از یک منبع غیر ممکن بوت شود : در خیلی از موارد رایانه قصد بوت شدن از روی یه فلاپی یا CD را دارد. پس در ابتدا بررسی کنید که فلاپی یا CD ای در دستگاه نباشد مگر اینکه شما به آن اجازه بوت شدن را بدهید.

نکته: این خطا هنگامی که یک مموری یا ... در کارت خوان دستگاه باشد و رایانه سعی در بوت شدن از آن را دارد نیز ممکن است ظاهر شود. علاوه بر آن تمام دستگاه های USB را نظیر آی پاد یا آی فون و دوربین و غیره را قطع اتصال کنید.

اگر شما واقعاً قصد دارید رایانه را از روی یکی از دستگاه های فوق یا CD و یا فلاپی ای بوت کنید و این پیغام ظاهر می شود پس دستگاه یا ... فاقد فایل های لازم جهت بوت شدن می باشند یا آسیب دیده اند.در ضمن در صورت صحت فایلهای بوت موجود روی آن دستگاه ها شما باید پیغام  Press any key to boot from the CD را دریافت کنید.


هارد دیسک کامپیوتر در BIOS به درستی تعریف نشده است: بررسی کنید که هارد دیسک رایانه تان را در BIOS به درستی تعریف کرده باشید چرا که تنظیمات نادرست می تواند باعث این خطا شود.


فایل NTDLR و NTDETECT.COM خراب شده است: ما اینجا به طرح و حل این موضوع در ویندوز XP می پردازیم و نسخه های دیگر تقریباً به همین صورت است(ضمناً لازم است که با طریقه نصب ویندوز آشنا باشید):

1- CD راه انداز ویندوز XP را در دستگاه بگذارید.

2- زمانی که کامپیوتر پیغام press any key to boot from the CD را نشان می دهد، فوراً کلیدی را فشار دهید.

3- در برنامه نصب ویندوز آنقدر جلو بروید تا در تنظیمات پیش رو، کلید "R" را جهت ورود به قسمت Repair (تعمیر) فشار دهید.

4-  بوسیله فشار دادن کلید "1" و سپس "Enter" به بخش نصب ویندوز بروید.

5- سپس ممکن است از شما رمز عبور Administrator را بخواهد. در اینصورت وارد کنید.

6- دو فایل زیر را طبق مثال زیر با توجه به مسیر شاخه ویندوز و CD-ROM خود (که ممکن است در رایانه شما متفاوت باشد) کپی کنید.

copy e:\i386\ntldr c:\
copy e:\i386\ntdetect.com c:\

7- هنگامی که عملیات کپی به طور کامل انجام شد، CD را از دستگاه بیرون آورید و رایانه را ریست کنید.


عدم پیکربندی درست فایل boot.ini: (نحوه ویرایش این فایل در آینده به طور کامل شرح داده خواد شد) به هر حال فایل boot.ini را در محیط ویرایش باز کنید و صحت Root Directory را بررسی کنید و بررسی کنید که فایل ، مسیر درست را جهت اشاره به محل ویندوز و پارتیشن آن ثبت کرده است .


تلاش برای ارتقا از ویندوز 95، 98 و یا ME که از FAT32 استفاده می کند: در اینصورت شما موارد زیر را سعی کنید:

1- رایانه را بوسیله یک دیسکت راه انداز (از این فایلها کمک بگیرید) بوت کنید.

2- پس از <\:A دستور زیر را تایپ کنید

sys c:

3- پس از فشار دادن کلید Enter شما باید پیغام "System Transferred" را دریافت کنید. که پس از آن دیسکت راه انداز را جدا کنید و رایانه را ریست کنید.


یک هارد دیسک جدید به رایانه اضافه شده است : اگر شما یک هارد جدید را به رایانه تان متصل کرده اید مطمئن شوید که محتوی هارد، خالی است. چرا که مواقعی که یک هارد دیسک جدید با وجود محتوای اطلاعات می تواند باعث پیغام مذکور شود.


رکورد boot sector یا master boot آسیب دیده است : در این مواقع شما می توانید با استفاده از کنسول بازیابی ویندوز مایکروسافت به نام Microsoft Windows Recovery console و تایپ دستور fixboot و fixmbr مشکل مورد نظر را به راحتی حل کنید.


ویندوز 2000 یا XP ای که به طور جدی آسیب دیده: اگر هیچ یک از پیشنهاد های بالا جهت رفع این مشکل به شما کمک نکرد ، احتمالاً ویندوز شما دچار آسیب زیاد و جدی ای شده است که پیشنهاد می شود جهت نصب دوباره ویندوز اقدام کنید. و اگر بعد از نصب مجدد ویندوز همچنان مشکل ادامه داشت شما باید کل اطلاعاتتان را از روی هارد پاک کرده و آنگاه سعی کنید.


سست یا معیوب بودن کابل داده (مثل IDE) مربوط به هارد دیسک: و باز هم اگر موارد قبلی به شما در حل این مشکل کمک نکرد، کابل داده هاردتان را با یکبار جدا کردن و سپس وصل کردن، بررسی کنید تا از صحت نصب آن مطمئن شوید و در نهایا اگر مشکل حل نشد، ممکن است کابل داده هاردتان معیوب باشد پس به تعویض آن اقدام کنید.


فعال نکردن گزینه فعال بودن پشتیبانی از صفحه کلید USB در BIOS : برای فعال کردن گزینه پشتیبانی از صفحه کلید، باید وارد محیط SETUP بایوس شوید که در اغلب رایانه ها این کار بوسیله فشاردادن مکرر کلید "Delete" و یا کلید "F2" در همان ابتدای بوت رایانه انجام می شود.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۲۴ اسفند۱۳۹۰ ساعت 14:19 |